Наука технології інновації №1(33)-2025, 79-93 с

http://doi.org/10.35668/2520-6524-2025-1-09

Андрощук Геннадій Олександрович — канд. екон. наук, доц., голов. н. с., Науково-дослідний інститут інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, вул. Казимира Малевича, 11, корп. 4,
м. Київ, Україна, 03680; +38 (044) 200-08-76; genandro1@gmail.com; ORCID: 0000-0003-0781-9740

СЕКРЕТНІ ВИНАХОДИ: ПРОБЛЕМИ ЕКСПЕРТИЗИ ЗАЯВОК

Резюме. У статті розглянуто економічні та правові проблеми патентної та інноваційної діяльності в оборонній сфері. На основі показників і правової бази IP5 — найбільших у світі відомств інтелектуальної власності (США, EPO, Китай, Японія, Південна Корея) показані стан, тенденції регулювання та особливості експертизи заявок на секретні винаходи та корисні моделі (спірні заявки, попередній секретний рівень технології, секретне використання).
Зростає роль патентної експертизи заявок на секретні винаходи. Провідні відомства інтелектуальної власності (ІВ) світу, зокрема країни IP5, реагують на це внесенням змін до патентного законодавства, переглядом правил проведення експертизи заявок на секретні винаходи з використанням цифрових засобів і штучного інтелекту.
Проаналізовано порядок формування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, виявлено проблемні питання в цій сфері та розроблено пропозиції для України щодо їх розв’язання.
Обґрунтовано доцільність зміни порядку формування Зводу відомостей, перевірки віднесення відомостей до державної таємниці, ступеня їхньої секретності та прийняття рішень шляхом передачі цих повноважень Раді національної безпеки і оборони України на основі колегіального розгляду з використанням єдиної методики визначення потенційної шкоди публічним інтересам, що захищаються державою в інформаційній сфері.

Ключові слова: інтелектуальна власність, секретний винахід, патентна експертиза, державна таємниця.