http://doi.org/10.35668/2520-6524-2024-4-10
Мусіна Людмила Абдрахманівна — канд. екон. наук, пров. н. с. відділу технологічного прогнозування науково-
технічної діяльності, ДНУ “Український інститут науково-технічної експертизи та інформації”, вул. Антоновича, 180, Київ, Україна, 03150; +38 (050) 351-08-84; musina@ukr.net; ORCID^ 0000-0002-7706-3451; ReseacherID: CAF-6964-2022
Кваша Тетяна Костянтинівна — зав. відділу технологічного прогнозування науково-технічної діяльності, ДНУ “Український інститут науково-технічної експертизи та інформації”, вул. Антоновича, 180, Київ, Україна, 03150; +38 (066) 234-22-77; tkvasha13@gmail.com; ORCID: 0000-0002-1371-3531; ReseacherID: R-4526-2017
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНЮВАННЯ ВПЛИВУ НТІ НА ЕКОНОМІКУ ТА СУСПІЛЬСТВО: ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПРОБЛЕМИ
Резюме. Наука, технології та інновації (НТІ) є потужними рушійними силами економічної диверсифікації та зростання, створення доданої вартості та сталого розвитку. З огляду на загострення геополітичних проблем і криз ХХІ ст., зростає актуальність методів, критеріїв та індикаторів оцінки результативності політики у сфері НТІ. За результатами аналізу підходів до оцінювання впливу НТІ на економіку та суспільство автори дійшли висновку про тенденцію їхнього розвитку в напрямі від економетричного методу та системи кількісних індикаторів у бік синтезу кількісного і якісного аналізу, а також об’єднання патентного і бібліометричного аналізів із тематичними дослідженнями (case study) і опитуваннями. Комплексна оцінка впливу на суспільство охоплює широкий діапазон результатів: соціальні, культурні, екологічні переваги, здоров’я людей. Вони охоплені 17 ЦСР.
Важливою передумовою ефективності політики досліджень та інновацій (ДіІ) є перехід на прийняті у світовій практиці стандарти оцінювання результативності програм і проєктів: вхідних ресурсів (input); прямих вимірюваних результатів (outputs), середньострокових результатів (outcomes), впливу на економіку та суспільство (impact), ефективності (еfficiency), результативності (еffectiveness).
У статті здійснено аналіз систем оцінки впливу ДіІ на економіку та суспільство, що прийняті в Австралії та ЄС. Спільним для цих країн є поєднання інституційного підходу до фінансування і моніторингу виконання пріоритетних цілей розвитку через проєкти ДіІ, а також комплексного підходу до оцінювання прямого та непрямого економічного впливу від ДіІ з доповненням його якісною оцінкою соціальних та екологічних наслідків проєктів шляхом аналізу наукових публікацій і тематичних звітів виконавців проєктів. Оцінювання результатів фінансування проєктів і програм здійснюється згідно з визначеними стандартами, шаблонами і наборами показників. Загальною тенденцією є доповнення головного акценту на економічній цінності акцентом на врахування соціальних потреб і сталості. Однак підходи до якісної оцінки впливу НТІ на основі доказових даних потребують подальшого розвитку з використанням можливостей цифровізації потоків інформації про результати та наслідки виконаних проєктів і програм.
Ключові слова: оцінка впливу НТІ на економіку та суспільство, ефективність, продуктивність, сталий розвиток, інноваційна політика.