http://doi.org/10.35668/2520-6524-2024-3-08
Баланчук Ірина Сергіївна — заввідділу, Український інститут науково-технічної експертизи та інформації, вул. Антоновича, 180, м. Київ, Україна, 03150; +38 (044) 521-09-81; slavira218@gmail.com; ORCID: 0000-0002-5179-7350
ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ ТА COVID-19: ДОСВІД ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ “СУСПІЛЬСТВА 5.0” В ЯПОНІЇ.
АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ
Резюме. У зв’язку з трансформацією цивілізаційного ландшафту світу потреба в еволюції сучасного суспільства невпинно зростає. Японія виступає країною, де небувалими темпами формується суспільство нового зразка. У статті запропоновано розглянути особливості створення та розвитку “суспільства 5.0”
в контексті аналізу впровадження напряму в японській практиці шляхом підсумовування ключових складових сфери. Головними методами були метод системного аналізу, за допомогою якого вивчено ключові складові цифровізації сучасного суспільства в Японії, а також історичний метод, за допомогою якого окреслено особливості впровадження інформаційних технологій у всі сфери життя країни та суспільства. У статті окреслено основні смислові елементи такого явища, як “цифрове суспільство” — визначення, терміни, характерні особливості, загальні риси та відмінні фактори. Було зафіксовано, що якісні показники сучасного людства на початку ХХІ ст. перестали повною мірою задовольняти його потреби та запити і у зв’язку з цією обставиною виникла необхідність створення нової форми суспільства — симбіозу людини та цифрових технологій. У контексті етичної сторони питання виникають проблеми соціального та культурного характеру, а саме — яким чином синергетичне об’єднання живого організму та робототехнічних елементів вплине на японське суспільство в майбутньому. Крізь призму використання досвіду цифровізації соціальної, політичної та інших сфер взаємодії в Японії підсумовано, що в Україні є всі передумови для успішного застосування їх у національній практиці. Результати та висновки статті можуть використовуватися як практична база для майбутніх наукових пошуків, а також у контексті розробки стратегій державного та суспільного розвитку на найближчі роки.
Ключові слова: штучний інтелект, інтернет речей, депопуляція, робототехніка, коронавірусна інфекція COVID-19.