Наука технології інновації №4(32)-2024, 82-88 с

http://doi.org/10.35668/2520-6524-2024-4-09

Жуков Валерій Анатолійович — канд. екон. наук, радник, Національна Асоціація оборонної промисловості України, вул. Банкова 2, 01024, Київ, Україна; v.zhukov@ukrdia.com.ua; ORCID: 0009-0003-5462-6631

ІНДЕКС GLOBAL FIREPOWER: ХИБНІСТЬ І НЕДОРЕЧНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ГЛОБАЛЬНОГО РЕЙТИНГУ ВІЙСЬКОВОЇ МОГУТНОСТІ

Резюме. Представлено думку автора щодо достовірності результатів вимірювання та правильності інтерпретації міжнародного індексу Global FirePower. Розглянуто доцільність використання індексу GFP як інструменту оцінки військової могутності держав і наведено аргументи щодо невідповідності висування будь-яких рекомендацій на підставі аналізу зазначеного рейтингу.
У рамках цього завдання здійснено оцінювання результатів ранжування країн за двома найбільш цитованими міжнародними індексами, які використовуються під час розрахунку рейтингу держав світу за їх рівнем військового потенціалу, а саме: глобальний індекс військової могутності та глобальний індекс мілітаризації.
Додатково здійснено порівняльний аналіз ранжування країн, що входять до топ-10, а також України та деяких пострадянських країн із використанням таких міжнародних рейтингів, як індекс людського розвитку та глобальний індекс інновацій.
Вибір для порівняння двох останніх індексів обумовлений тим, що підвищення обороноздатності держави в сучасному світі не є можливим без науково-технічного прогресу, який безпосередньо залежить від багатьох науково-технічних і соціально-економічних чинників.

Ключові слова: Глобальний рейтинг військової могутності, індекс людського розвитку, глобальний індекс інновацій, глобальний індекс мілітаризації, міжнародні рейтинги.